Jury


Preliminary round Juries:

Flute – Seiya Ueno, Sébastian Jacot, Alberto Acuña Almela

Clarinet – Joë Christophe, Damien Bachmann, Răzvan Poptean

 

FLUTE

Denis Bouriakov (RU)

Principal flute – Los Angeles Philharmonic Orchestra

Visiting professor – Royal Academy of Music in London

1st  prize of the Prague Spring Music Competition (2009)

2nd  prize at the Carl Nielsen Competition (2002)

2nd  prize at the Aurèle Nicolet International Competition (2006)

3rd prize at the Kobe Competition (2009)

Silvia Careddu (IT)

Principal flute – Orchestre National de France

Flute teacher :

Conservatoire et Académie Supérieure de Musique de Strasbourg

Hochschule für Musik ‘Hanns Eisler’ in Berlin

Barenboim-Said Akademie in Berlin

Scuola di Musica di Fiesole in Italy

1st prize and the Audience prize at the Geneva International Music Competition (2001)

1st prize unanimously at the Syrinx International Flute Competition in Rome (1999)

Mathilde Calderini (FR)

Principal flute – L’Orchestre Philharmonique de Radio France

1st prize at the Kobe Competition (2013)

1st prize at the Carl Nielsen International Chamber Music Competition (2019)

Seiya Ueno (JP)

International artist

Associate professor – Osaka College of Music

Grand-prix winner of the Jean-Pierre Rampal Competition (2008)

1st prize at the Gheorghe Dima Competition (2011)

2nd (top) prize at the Aeolus Competition (2011)

Sébastian Jacot (CH)

Principal flute – Gewandhaus Leipzig

1st prize at the ARD Competition (2015)

1st prize at the Kobe Competition (2013)

1st at the Carl Nielsen Competition (2014)

Loïc Schneider (FR)

Principal flute – Suisse Romande

1st prize at the ARD Competition (2010)

2nd prize at the Kobe Competition (2009)

1st prize at the Nicolet Competition (2006)

Eduard Belmar (ES)

Principal flute – Frankfurt Opera

3rd prize at the ARD Competition (2015)

3rd prize at the Gazzelloni International Competiton (2014)

1st prize at Premio Internacional de Flauta. Andalucia Flauta (2012)

Matvey Demin (RU)

Co-Principal Solo flute – Tonhalle Orchestra Zürich

1st prize in woodwinds category – Tchaikovsky Competition (2019)

2nd prize (top) in The Aeolus International Competition for Wind Instruments (2017)

1st prize at the International Friedrich Kuhlau Flute Competition (2013)

Yubeen Kim (KR)

Principal flute – Konzerthausorchester Berlin

1st prize of the Prague Spring Music Competition (2015)

2nd prize (ex aequo) of the Geneva International Music Competition (2014)

Clément Dufour (FR)

Principal flute – Orchestre National de Lille

Grand-prix winner of the Jean-Pierre Rampal Competition (2005)

2nd prize at the International Flute Competition, Cracow (2005)

Alberto Acuña Almela (ES)

Academist in the Karajan Akademy at Berliner Philarmoniker

1st prize at the Cluj International Music Competition (2019)

2nd prize at the Aurèle Nicolet International Competition from GuangZhou (2018)

1st prize at the Andalucia Flauta International Competition (2016)


CLARINET

Nicolas Baldeyrou (FR) – starting from the Semifinal

Principal clarinet – Orchestre Philharmonique de Radio France

Clarinet teacher – Conservatoire National supérieur de Musique et de Danse de Lyon

1st prize at the Dos Hermanas Competition (1999)

1st prize at the ICA Young Artist (2001)

2nd  prize at the Carl Nielsen Competition (2001)

3rd  prize (top) at the ARD Competition (1998)

Christelle Pochet (BE)

Clarinettist – Orchestre National de France

1st prize at the Jean Françaix International Music Competition (2005)

2nd  prize at the Carl Nielsen Competition (2009)

3rd prize at the Dos Hermanas Competition (2006)

Shirley Brill (IL)

Clarinet professor Hochschule für Musik Saar

1st prize at the Geneva International Music Competition (2007)

1st prize at the Markneukirchen International Competition (2006)

Giovanni Punzi (IT)

Principal clarinet – Copenhagen Philharmonic

Clarinet teacher – Accademia Mediterranea del Clarinetto 

2nd prize at the Jacques Lancelot Competition (2012)

2nd prize at the Debussy Competition (2010)

Han Kim (KR)

Co-principal clarinet –  Finnish Radio Symphony Orchestra

2nd prize at the ARD Competition (2019)

1st Prize, Public Prize, Prize for commissioned work in Jacques Lancelot International Clarinet Competition (2016)

2nd Prize in Carl Nielsen Chamber Music Competition (2015)

Carlos Ferreira (PT)

Principal clarinet – Orchestre National de France

Principal clarinet – Philharmonia Orchestra in London

3rd prize at the Geneva International Music Competition (2018)

1st prize at the Saverio Mercadante Clarinet Competition (2015)

2nd prize at the ARD Competition (2019)

Spyros Mourikis (GR)

Principal clarinet – Athens State Orchestra 

Clarinet professor – Athens Conservatoire

1st prize at the Carl Nielsen Competition (1997)

Damien Bachmann (CH)

Principal clarinet – CHAARTS Chamber Artists

1st prize at the Gheorghe Dima Competition (2015)

1st prize at the Bela Kovacs Competition (2015)

3rd prize at the Czech Clarinet Art Competition (2013)

Sergey Eletskiy (RU)

Principal clarinet – Russian National Orchestra

1st prize at the Ghent Competition (2015)

1st prize at the Carl Nielsen Competition (2013)

2nd prize (top) at the ARD Competition (2012)

Sérgio Fernandes Pires (PT)

Principal clarinet – Musikkollegium Winterthur Orchester

Teacher at the University of Minho, Portugal

1st prize at the Gheorghe Dima Competition (2017)

Gold medal at the Berliner Competition (2017)

1st prize at the Marco Fiorindo Competition (2012)

Joë Christophe (FR)

International artist

1st prize at the ARD Competition (2019)

1st prize at the Cluj-Napoca International Music Competition (2019)

*

PRESIDENT OF THE JURIES

Răzvan Cosmin Poptean (RO)

Professor – Gheorghe Dima Music Academy Cluj

Clarinet – Transylvania State Orchestra

2nd prize at the Jeunesses Musicales Bucharest Competition (2006)

Special jury prize at the Jeunesses Musicales Bucharest Competition (2008)

 

 

 

back to homepage